Chiński Nowy Rok

12 lutego 2021 roku będziemy obchodzić Chiński Nowy Rok, inaczej nazywany Świętem Wiosny. Poznaj tradycje i legendy związane z Nowym Rokiem w Chinach.

Rok Bawoła

12 lutego 2021 roku będziemy obchodzić Chiński Nowy Rok, inaczej nazywany Świętem Wiosny (春节 Chūnjié). To najważniejsze święto w chińskim kalendarzu księżycowym, obchodzone co roku na przełomie stycznia i lutego. Każdy rok chiński ma swojego zwierzęcego patrona (jest ich w sumie dwanaście). 12 lutego rozpocznie się Rok Bawoła i to właśnie ten chiński znak zodiaku otrzymają wszystkie dzieci urodzone po 12 lutego.

Noworoczne zwyczaje

Z Chińskim Nowym Rokiem wiąże się dużo zwyczajów. Chińczycy spędzają święta z rodziną: w tym okresie dworce i lotniska są przepełnione, gdyż wszyscy wracają do swoich miejscowości rodzinnych lub – korzystając z urlopu – podróżują po Chinach. Najbardziej tradycyjnymi potrawami spożywanymi podczas Święta Wiosny są pierogi oraz ryba (symbolizująca obfitość), a jedno z najpopularniejszych zajęć to oglądanie w wigilię Nowego Roku (除夕 Chúxī) telewizyjnej gali noworocznej.

Obchody Święta Wiosny zaczynają się właściwie na kilka dni przed Nowym Rokiem. 4 lutego obchodziliśmy Mały Rok (小年 xiǎonián), zwany również Świętem Boga Pieca. Bóg Pieca (灶神 Zào Shén) to chiński bożek, który zamieszkuje każde domostwo. Przed Nowym Rokiem udaje się w zaświaty, aby zdać sprawozdanie z minionego roku legendarnemu Nefrytowemu Cesarzowi. Zanim tam wyruszy, smaruje się miodem usta przedstawiającego go posążka. Ten zabieg ma sprawić, że sprawozdanie Boga Pieca będzie się składało z samych dobrych wiadomości.

Chińska noworoczna legenda

Kolorem powszechnie kojarzonym z Świętem Wiosny jest czerwony (symbolizujący szczęście i sukces). Z Chińskim Nowym Rokiem wiąże się historia o potworze Nian (年 Nián), który w każdą wigilię Nowego Roku atakował mieszkańców wiosek. Pewnego razu jednak, widząc rozwieszone, suszące się czerwone ubrania, przestraszył się i uciekł. Od tamtej pory ludzie zaczęli co roku dekorować swoje domy na czerwono. Legenda ma wiele różnych wersji, a z każdej z nich wynika, że kolor czerwony odstrasza złe moce.

Kolor czerwony i pieniądze

Jeśli urodziłeś się pod znakiem Bawoła, niekoniecznie będzie to dla ciebie szczęśliwy rok. Żeby uchronić się przed złymi mocami, powinieneś – zgodnie z chińską tradycją – nosić czerwone akcesoria, na przykład czerwoną wstążkę.

Bardzo rozpowszechnionym zwyczajem jest dawanie sobie nawzajem tak zwanych czerwonych kopert (红包 hóngbāo), w których znajdują się pieniądze. Tradycyjnie były to pieniądze, które dawali dzieciom starsi członkowie rodziny. Zwyczaj jednak rozpowszechnił się i teraz wszyscy Chińczycy wysyłają sobie (często elektronicznie: posługując się komunikatorem WeChat) pieniądze w ramach życzeń świątecznych.

Autorka: Agata Naruszewicz

Ta strona wykorzystuje pliki ciasteczek, dalsze korzystanie z niej oznacza zgodę na ich użycie.

Ok