Dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego?

W ostatnim artykule zastanawialiśmy się nad zaletami nauki języka włoskiego. Nadal pozostaniemy w kręgu kultury romańskiej, aby tym razem wziąć pod lupę język hiszpański i przybliżyć plusy nauki tego języka. Mam nadzieję, że argumenty, które się pojawią przekonają wszystkich niezdecydowanych, że hiszpańskiego naprawdę warto się uczyć.

W ostatnim artykule zastanawialiśmy się nad zaletami nauki języka włoskiego. Nadal pozostaniemy w kręgu kultury romańskiej, aby tym razem wziąć pod lupę język hiszpański i przybliżyć plusy nauki tego języka. Mam nadzieję, że argumenty, które się pojawią przekonają wszystkich niezdecydowanych, że hiszpańskiego naprawdę warto się uczyć.

Jeden z najliczniej używanych języków świata

Pierwszym, może nie najważniejszym, ale bardzo logicznym argumentem z pewnością jest fakt, że hiszpański ciągle zajmuje 3 miejsce wśród najliczniej używanych języków na świecie, zaraz po angielskim i chińskim. Posługuje się nim prawie 400 milionów ludzi na świecie, co naprawdę podnosi rangę tego języka.

Nie tylko w Hiszpanii

Warto zauważyć, że językiem hiszpańskim posługują się nie tylko mieszkańcy Hiszpanii, ale także niemal całej Ameryki Łacińskiej. Znajomość hiszpańskiego ułatwi zatem komunikację w takich krajach jak Argentyna, Urugwaj, Chile, Peru, Wenezuela, Meksyk oraz wiele innych. Bez wątpienia bogata latynoamerykańska kultura oraz gorący temperament to zachwycające połączenie, na które warto zwrócić uwagę przy nauce języka hiszpańskiego.

Miły dla ucha i niezbyt trudny

Podobnie jak wszystkie języki romańskie, również i hiszpański jest melodyjny i pięknie brzmiący. Tak samo jak w języku włoskim, bardzo istotny jest akcent i intonacja. Oprócz tego język hiszpański posiada jedynie dwa rodzaje osobowe: męski i żeński, a czasowniki odmieniają się według logicznych zasad. Co prawda posiada dosyć dużo czasów i trybów, których użycie jest czasami trudne do wytłumaczenia w języku polskim, ale przy całym pięknie tego języka warto spróbować podjąć to wyzwanie. Na pocieszenie dodam, że wszystkie czasy posiadają swoje konkretne użycie, więc niewielkim wysiłkiem można je dość szybko i sprawnie opanować.

Kuchnia hiszpańska

Kolejnym, może już nie do końca językowym, atutem jest hiszpańska kuchnia, należąca do kuchni śródziemnomorskiej. Kilka potraw, zasługujących na szczególną uwagę to paella, tortilla hiszpańska, gazpacho oraz hiszpańskie specjały takie jak turrón, churros czy bożonarodzeniowy roscón de Reyes, których koniecznie trzeba spróbować.

Kino i muzyka

Osobom lubiącym film chyba nie trzeba przedstawiać takich postaci jak Pedro Almodóvar, Salma Hayek, Penelope Cruz, Antonio Banderas czy Javier Bardem. Kinematografia pełna jest hiszpańskojęzycznych arcydzieł filmowych, wybitnych reżyserów i aktorów. Podobnie w muzyce nie mało jest wybitnych artystów jak na przykład Paco de Lucía czy gitarzysta Carlos Santana. Od niedawna również latynoski pop i rock zyskują na popularności. Coraz więcej hiszpańskojęzycznych artystów staje się znanych w Europie i na świecie, a wśród nich oczywiście Enrique Iglesias, Ricky Martin, Shakira, Jennifer Lopez czy Avaro Soler. Ich piosenki są śpiewane po hiszpańsku w wielu zakątkach świata, nawet przez ludzi nie znających i nie rozumiejących hiszpańskiego. Może warto zaskoczyć przyjaciół umiejętnością przetłumaczenia śpiewanego tekstu?

Nie tylko popkultura

Dla osób lubiących inny rodzaj sztuki również nie zabraknie inspiracji. W hiszpańskim kręgu kulturowym znajdziemy wiele wybitnych osobistości także w dziedzinie malarstwa i rzeźby. Z pewnością nie można pominąć chyba najbardziej znanego na świecie malarza, jakim był Pablo Picasso. Jego dzieła zasłynęły przecież na całym świecie. Podobnie obrazy Salvadora Dali czy Francisco Goya i Diego Velazqueza, które można podziwiać w najbardziej prestiżowych muzeach świata.Przychodzi mi do głowy jeszcze wiele argumentów na korzyść języka hiszpańskiego. Język i kultura iberoamerykańska jest tak bogata, że jeden artykuł nie wystarczy, aby opisać ją w chociażby niewielkim stopniu. Mam jednak nadzieję, że te kilka aspektów pokazało Wam, że naprawdę warto uczyć się hiszpańskiego i zgłębiać tajemnice fascynującej kultury zarówno hiszpańskiej i latynoskiej.

Ta strona wykorzystuje pliki ciasteczek, dalsze korzystanie z niej oznacza zgodę na ich użycie.

Ok