Edukacja językowa dzieci - kiedy zacząć?

Kiedy zacząć uczyć dzieci języka obcego? Poznaj kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać zaczynając edukację językową dziecka.

Wiele osób posiadających dzieci chciałoby, aby ich pociechy poznały biegle jakiś język obcy poza ich językiem ojczystym. Szczęście mają ci rodzice, którzy są dwóch różnych narodowości i mogą od samego początku mówić do niego w swoich językach. Wówczas szansa na to, że ich dziecko będzie dwujęzyczne rośnie. Co jednak zrobić w sytuacji gdy oboje rodzice są jednej narodowości? Nauczenie dziecka języka obcego, w sposób aby biegle się nim posługiwało, wcale nie jest niemożliwe, choć wymaga dość sporego nakładu pracy i zaangażowania.

Istnieje kilka ważnych spraw, o których należy pamiętać w edukacji językowej dzieci.

Mózg lubi przyjemności

Po pierwsze nauka musi dziecku kojarzyć się z przyjemnością, a nie z przymusem. Jeśli będziemy je zmuszać do uczenia się słówek na pamięć to prawdopodobn ie szybko się zniechęci i nie będzie chciało kontynuować nauki. Badania naukowe potwierdzają, iż chętniej uczymy się tego, co sprawia nam przyjemność. Sz ybciej wtedy zapamiętujemy, ponieważ nasz mózg kojarzy tę czynność z czymś przyjemnym. Szybciej wtedy również widać efekty, a to z kolei pociąga za sobą satysfakcję i chęć dalszej nauki, ponieważ odczuwamy wtedy realną korzyść z nauki.

Kiedy zacząć?

Im wcześniej zaczniemy oswajać dziecko z brzmieniem obcej mowy, tym większa szansa, że jego mózg przyzwyczai się do brzmienia tego języka tak jak do języka ojczystego. Wówczas słuchanie rozmów w dwóch różnych językach nie będzie sprawiało odczucia dyskomfortu, a nawet będzie bardzo naturalne. Mózg człowieka bowiem bardzo szybko adaptuje się do nowych sytuacji, a im młodszy wiek tym szybciej.

Nauka to zabawa

Jak już wspomnieliśmy nauka musi kojarzyć się z przyjemnością czyli z zabawą. Na szczęście w dzisiejszych czasach dotarcie do materiałów edukacyjnych dl a dzieci nie stanowi już większego problemu. Jest bardzo wiele gier językowych, piosenek, rymowanek, kolorowanek, które w doskonały spos ób kształtują u dziecka inteligencję językową rozwijając 4 podstawowe sprawności językowe: słuchanie, mówienie, czytani e i pisanie. Na dobór odpowiednich materiałów edukacyjnych ma oczywiście wpływ wiek dziecka. Najważniejsze na podstawowym etapie jest oswajanie dziecka z melodią innego języka, dlatego należy jak najwięcej czasu poświęcać na mówienie do niego w innym języku czy odtwarzanie piosenek i bajek zagranicznych.

Na późniejszym etapie rozwoju wskazane jest, aby dziecko doskonaliło znajomość języka uczęszczając na zajęcia w szkole, aby wchodzić w interakcje z innym i uczniami. Można również zapisać dziecko na lekcje dodatkowe w szkole językowej, które bardziej usystematyzują zdobytą wiedzę i rozwiną kompetencje językowe.

Jak widać istnieje wiele sposobów, na obudzenie i rozwijanie w dziecku ciekawości językowej. Konieczne są jedynie chęci i systematyczność.

Ta strona wykorzystuje pliki ciasteczek, dalsze korzystanie z niej oznacza zgodę na ich użycie.

Ok