Jak obchodzone są Walentynki w Japonii?

Jesteś ciekawy jak obchodzi się walentynki w Japonii?

Walentynki - wszędzie takie same?

Wielkimi krokami zbliża się święto zakochanych. Okazja ta świętowana jest na różne sposoby, a chyba najbardziej rozpoznawalnymi elementami tego dnia są bukiety czerwonych róż, pluszowe misie i romantyczne kolacje przy świecach. Jednak obchody Walentynek mogą różnić się od siebie dość znacznie w zależności od kraju i jego kultury. Dziś przyjrzymy się, jak ten dzień wygląda w Japonii.

Po pierwsze czekolada

Głównym elementem Walentynek dla Japończyków jest czekolada. Wedle zwyczaju, to dziewczyny obdarowywują nią chłopców, którzy im się podobają. Najwyżej cenione są czekoladki robione własnoręcznie, ale w sklepach można znaleźć bogaty wybór okolicznościowych czekolad, już odpowiednio zapakowanych. Taką czekoladę, dawaną z głębi serca, nazywamy honmei choko.

Czekoladki wypada podarować też klientom, współpracownikom czy szefostwu - jest to wtedy tak zwana giri choko, dosłownie obowiązkowa czekolada, mająca wyrazić podziękowanie i grzeczność, a nie uczucia romantyczne. Tomo choko z kolei to czekoladki podarowywane przyjaciołom.

Walentynki w Japonii

A może rewanż?

Jednak na tym nie koniec. Miesiąc później, czternastego marca, obchodzony jest White Day - Biały Dzień. Tego dnia chłopcy odwdzięczają się za prezenty otrzymane w Walentynki, obdarowując dziewczyny słodyczami, kwiatami czy innymi drobiazgami. Wypada, by taki prezent był warty dwu- lub trzykrotnie więcej niż ten, który się dostało na Walentynki.

Co ciekawe, pierwotnie White Day nazywany był Marshmallow Day, Dniem Pianek, i to właśnie ten rodzaj słodyczy, był najpopularniejszym prezentem. Biały Dzień jest obchodzony od 1978 roku, kiedy to został zapoczątkowany przez Ogólnokrajową Spółdzielnię Przemysłu Cukierniczego jako odpowiedź na jednostronnie obchodzone Walentynki. Trzeba jednak przyznać, że White Day nie jest aż tak popularny, jak Walentynki.

A jeśli nie Walentynki to...

Japońskie Walentynki nie są zatem jedynie dniem zakochanych, choć element romantyczny wciąż jest obecny. Za bardziej romantyczny dzień, idealny na randkę, uważana jest… Wigilia, kiedy to świąteczne iluminacje tworzą odpowiednią atmosferę.

Ta strona wykorzystuje pliki ciasteczek, dalsze korzystanie z niej oznacza zgodę na ich użycie.

Ok