Japońskie święto zmarłych - Obon

Dzisiaj rozpoczyna się w Japonii święto Obon czyli Święto poświęcone czci zmarłych. Poznaj tradycje związane z tymi dniami!

Sierpień, tak jak lipiec, to czas festiwali. Kolejny ze znanych, po Tanabata, to Obon, zwany również Festiwalem Lampionów lub po prostu Świętem Zmarłych. Data święta zmienia się w zależności od regionu i kalendarza, wypadając między połową lipca i połową sierpnia, jednak najczęściej obchodzone jest od trzynastego do szesnastego sierpnia. Tak jest i w tym roku.

Buddyjskie Święto zmarłych

Część zwyczajów jest podobna do naszych, polskich. W te kilka dni Obonu odbywają się spotkania rodzinne, ludzie podróżują w rodzinne strony i odwiedzają groby swoich bliskich. Według wierzeń, w czasie festiwalu dusze zmarłych odwiedzają świat żywych i znajome miejsca. Należy zatem powi tać je, złożyć im ofiary - najczęściej z ryżu - a na koniec pożegnać. Ludowe historie opowiadają, że zmarli przyjeżdżają do naszego świata na ogó rkach, a wracają na bakłażanach. Dlatego czasami, jako dekoracje, robi się zwierzątka z tych warzyw i wykałaczek, podobne do tych, jakie sami robimy jesienią z kasztanów i żołędzi.


Częścią festiwalu jest też taniec, zwany Bon Odori. Jego wykonanie różni się między poszczególnymi regionami. Zazwyczaj tańczony jest w kole, do którego każdy może się przyłączyć. Typowe festiwalowe rozrywki - gry i budki z jedzeniem - też mają swoje miejsce. Na zakończenie festiwalu na r zeki puszczane są lampiony, które mają wskazać duszom drogę powrotną do zaświata. W Kioto z lampionów układa się znak kanji 大, który oznacza “duży, wielki”.

Taniec Obon można obejrzeć tutaj:

​​Obon nie tylko w Japonii

Ponieważ Obon to święto buddyjskie, jest obchodzony także poza granicami Japonii. W Chinach i Wietnamie znany jest jako Festiwal Duchów, w Korei jako Baekjong. Społeczności Japończyków żyjących w Argentynie, Brazylii, Malezji czy Stanach Zjednoczonych również organizują własne festiwale.

Autor: Dorota Wieczorek

Ta strona wykorzystuje pliki ciasteczek, dalsze korzystanie z niej oznacza zgodę na ich użycie.

Ok