Chińskie znaki zodiaku i Rok Smoka

10 lutego rozpoczynamy Księżycowy Nowy Rok. Ten rok upłynie nam pod znakiem niebieskiego Smoka.

Podobnie jak w Polsce, tak i w Chinach istnieją znaki zodiaku, jednak różnią się one trochę od naszych. We wszystkich znakach chińskich występują zwierzęta. Jeśli więc pomyślimy o zwierzętach, które kojarzą się Chinami, to zapewne przyjdzie nam do głowy panda. Zatem oczywistym wydaje się, że to właśnie panda powinna się w chińskim zodiaku znaleźć. O dziwo, okazuje się, że pandy w ogóle tam nie ma.

Chińskie znaki zodiaku

Zatem odpowiedzmy na pytanie: jakie znaki zodiaku mają Chińczycy i ile ich jest? Tutaj zaskoczenia nie będzie, ponieważ jest ich również 12. Wśród tych znaków znajdują się takie zwierzęta jak: szczur/mysz 鼠, bawół 牛, tygrys虎, królik 兔, smok 龙, wąż 蛇, koń 马, owca 羊, małpa 猴, kura/kogut 鸡, pies 狗, świnia 猪. W odróżnieniu od naszego zodiaku, który zmienia się co miesiąc, chiński zodiak zmienia się co rok. Czyli co dwanaście lat występuje ten sam zodiakalny rok. Np.: jeśli ktoś jest z 1994 roku to jest Psem i osoba z 2006 roku również będzie Psem. Jednak warto zwrócić uwagę, że chiński kalendarz jest inny od naszego. Chiński Nowy Rok, w całej Azji znany jako Księżycowy Nowy Rok, co roku występuje w innym czasie.

W tym roku Nowy Rok Księżycowy zaczynia się w sobotę 10 lutego. Tego samego dnia rozpocznie się Nowy Rok Zodiakalny. W związku z tym, że Księżycowy Nowy Rok występuje co roku w innym terminie, to osoba urodzona w miesiącu styczniu lub lutym, musi dokładnie sprawdzić, do którego znaku zodiaku należy.

Chińskie znaki zodiaku

Znaki zodiaku w chińskiej tradycji

Rok 2023 upłynął pod znakiem Królika, z kolei rok 2024 będzie rokiem Smoka. Każde ze zwierząt w chińskim znaku zodiaku ma przypisane odpowiednie cechy. W Chinach starsze pokolenie dobierało nawet swoim dzieciom przyszłych mężów czy żony według znaku zodiaku (starsza pani w Chinach powiedziała mi kiedyś, że do psa pasuje koń). Za najbardziej pechowy rok uważa się Rok Szczura. Podobno są nawet na to dowody, bo w czasie Roku Szczura w Chinach czy na świecie zazwyczaj dzieje się dużo katastrof.

Znaki zodiaku są na tyle ważne w tradycji chińskiej, że mają również przypisane godziny w ciągu dnia. Każdy znak „posiada” 120 minut z każdej doby. Smok zajmuje piąte miejsce wśród dwunastu zwierząt zodiaku, a „godzina Chen” czyli „godzina Smoka” przypada na czas między 7:00 a 9:00 rano.

Jakie są osoby spod znaku Smoka?

Uważa się, że osoby urodzone w Roku Smoka mają nieuchwytną osobowość ze względu na ich tajemnicze i nieprzewidywalne cechy. Osoby spod tego znaku są ambitnymi marzycielami, lubiącymi przygody i prowadzą romantyczne życie, jednocześnie mają obojętny temperament i nie trzymają się światowych poglądów.

Co przyniesie nam Rok Smoka?

Smok, jako mityczne zwierzę w tradycyjnej chińskiej kulturze, symbolizuje pomyślność, władzę i tajemnicę. Dlatego Rok Smoka jest również uważany za rok pełen błogosławieństw i powodzenia.

Na koniec życzę wszystkim wszystkiego najlepszego z okazji Roku Smoka! I jeśli ktoś jest z tego roku pamiętajcie, żeby mieć zawsze na sobie coś czerwonego na szczęście!

Autor: Katarzyna Kaspruś (喵喵)

Ta strona wykorzystuje pliki ciasteczek, dalsze korzystanie z niej oznacza zgodę na ich użycie.

Ok