Seollal - Koreański Nowy Rok

Dowiedz się więcej o noworocznych tradycjach w Korei Południowej.

Nadszedł czas świętowania nadejścia Nowego Roku również i w Korei. I oczywiście nie znaczy to, że 1. stycznia nie był on w jakikolwiek sposób obchodzony, ale na pewno nie w tak huczny i okazały sposób jak u nas. Teraz przyszedł czas na Księżycowy Nowy Rok. I ponieważ jest to dzień obliczany według kalendarza księżycowego (tak jak u nas na przykład Wielkanoc), to jest to Święto ruchome – co roku wypada gdzieś w okolicy stycznia i lutego. W tym roku jest to właśnie piątek 12.02.

Jedno z najważniejszych Świąt w roku

Możemy sobie wyobrazić taki Nowy Rok – imprezy, zabawy z przyjaciółmi do rana i inne podobne atrakcje, ale nie. W Korei jest to jedno z dwóch najważniejszych Świąt (drugim jest Chuseok – Święto Dziękczynienia, którego data również obliczana jest według kalendarza księżycowego). Co za tym idzie, jest to dzień na miarę naszego Bożego Narodzenia, czy też Wielkanocy – spędzamy go z naszą rodziną. Jest obchodzony bardzo uroczyście i wymaga długich przygotowań, za które odpowiedzialne są najczęściej kobiety.

Święto to łączy się, dla wielu Koreańczyków, z powrotem do domów. Taka wycieczka do rodzinnego miasta (kobiety jeśli mają męża, to wybierają się z nim do jego rodziny) nie należy zwykle do najprzyjemniejszych. Wyobraźmy sobie, że cały kraj w ciągu tego jednego, może dwóch dni przed Seollalem przemieszcza się, by dojechać do swoich rodzinnych miast (wyjątkowo w Seoulu w tym czasie nie ma zbyt wielu ludzi). I taka podróż ze stolicy do Busan, która normalnie trwa około 4 godzin przed Seollalem może wynieść nawet kilkanaście. Droga jest bardzo męcząca, ale kiedy już dotrzemy na miejsce…

Seollal

Świąteczny stół

Czas na przygotowanie specjalnych dań. I to nie tylko dania powinny być odpowiednie, ale również ich ułożenie na stole. Dlaczego? Ponieważ jako pierwsi jedzą nasi zmarli przodkowie, dla których odprawiany jest cały rytuał – nazywa się on Jesa. Rytuał odprawia najstarszy mężczyzna w rodzinie. Po tym oddajemy duchom naszych przodków specjalny pokłon. Oczywiście duchy jedzą przygotowane przez nas posiłki w niewidoczny sposób ;) Dlatego potem przychodzi pora na to, aby żywi członkowie rodziny mogli nacieszyć się smakiem tych dań.

Sebae

Następnym ważnym wydarzeniem, które potem następuje jest Sebae. W tym czasie młodsi członkowie rodziny oddają pokłon (Jeol) starszyźnie. Tutaj też obowiązują pewne zasady – dziewczyny i chłopcy wykonują ten pokłon w trochę inny sposób (ważne jest nawet ułożenie dłoni). Jeśli jest on należycie wykonany, dzieci otrzymują od babć i dziadków Sebaeton, czyli po prostu drobne pieniądze. W ten dzień wszyscy członkowie rodziny ubrani są zwykle w piękny koreański strój – Hanbok, co dodatkowo podkreśla uroczystość tego Święta. Oczywiście czas Seollalu to dni wolne pracy – czasem są to 3, czasem 4 (w zależności od tego w jaki dzień wypada to Święto, jak i od dobrej woli pracodawcy).

Seollal jest wyjątkowym czasem, w którym dostrzegamy jak ważne są relacje rodzinne oraz pamięć o bliskich (również o tych zmarłych).

새해 복 많이 받으세요! [saehae bog manh-i bad-euseyo!] - Wszystkiego najlepszego z okazji Nowego Roku!

Autorka: Magdalena Seo

Ta strona wykorzystuje pliki ciasteczek, dalsze korzystanie z niej oznacza zgodę na ich użycie.

Ok