Shichi go san - japońskie święto dzieci

Początek czerwca kojarzy nam się przede wszystkim z Dniem Dziecka. A kiedy w Japonii świętują dzieci i czy wszystkie?

Dzień dziecka

W Polsce wszystkie dzieci obchodzą swoje święto pierwszego czerwca. Z tej okazji mogą liczyć na atrakcje i prezenty od swoich rodziców. W Japonii istnieją osobne święta: dzień dziewczynek trzeciego marca, czyli Hina Matsuri, oraz Tengo no sekku - dzień chłopców piątego maja. Istnieje jednak jeszcze jeden festiwal, w czasie którego to dzieci są w centrum uwagi: Shichi go san.

Siedem, pięć, trzy

Shichi go san to kolejno cyfry siedem, pięć i trzy. Oznaczają one wiek dzieci, które obchodzą to święto, wiek uważany za szczególnie istotny w życiu dziecka i stanowiący pewien kamień milowy na drodze do dorosłości. Jednocześnie liczby te uważane są za szczęśliwe.

Przypuszcza się, że święto zostało zapoczątkowane w epoce Muromachi, kiedy z powodu wysokiej śmiertelności wśród niemowląt, dzieci wpisywano do rejestru rodziny dopiero po ukończeniu trzeciego roku życia. Dlatego zaczęto szczególnie świętować trzecie urodziny, dziękując bóstwom za zdrowie dziecka. Później dodano kolejne, symbolczne rocznice urodzin, zaznaczające pierwsze momenty usamodzielnienia się dziecka.

Święto obchodzą zatem wszystkie trzyletnie dzieci, a dalej pięcioletni chłopcy i siedmioletnie dziewczynki. Chłopcy, osiągając pięć lat, po raz pierwszy zakładają hakama i haori, czyli oficjalny strój, symbolizujący odpowiedzialność. Dziewczynki zaś, kończąc siedem lat, zakładają do kimona pas obi - element stroju dziewcząt i kobiet, nie dzieci. Wszystko to ma symbolizować postawienie kolejnego kroku na drodze do dorosłości.

Shichi go san

Święto dzieci współcześnie

Shichi go san tradycyjnie obchodzi się piętnastego listopada. Z tej okazji rodzice zabierają swoje odświętnie ubrane trzy-, pięcio - i siedmiolatki do świątyń, by modlić się o zdrowie i powodzenie w ich życiu. Z tej okazji robi się też pamiątkowe zdjęcia, które następnie wysyła się rodzinie. Nie może się też obyć bez prezentów. Najpopularniejsze w tym dniu są chitose ame - dosłownie "cukierki tysiąca lat". Ich opakowania są ozdobione rysunkami żurawi i żółwi, które symbolizują długie życie.

Ta strona wykorzystuje pliki ciasteczek, dalsze korzystanie z niej oznacza zgodę na ich użycie.

Ok